נישואין אזרחיים

//נישואין אזרחיים
נישואין אזרחיים 2018-06-26T10:58:27+00:00

המשמעות של נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים הנם נישואין שמעמדם הוענק להם על ידי גוף שאינו דתי והם מהווים עניין השנוי היום במחלוקת בחברה הישראלית.
תחום הגירושין והנישואין בתוך דיני המעמד האישי הוא סוגיה ייחודית במערכת המשפט בישראל שכן דתו של הפרט היא זו הקובעת את החוק והערכאה המוסמכת לדון בעניינו. באופן זה המדינה מכירה רק בנישואין שנערכו לפי כללי הדת של בני הזוג.

כאשר במקרה של יהודים קובע חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) תשי"ג-1953 שגירושין ונישואין של יהודים בישראל ייערכו לפי דין תורה. כך, נישואין אזרחיים מוכרים אך בתנאי שלא נערכו בגבולות המדינה.

קבעו פגישת ייעוץ
חייג/י עכשיו לשיחה אישית עם עו"ד לירז בן שטרית כ"ץ: 09-8655028

נישואין אזרחיים אף אינם שונים לעניין זה מנישואין לפי הזרם הקונסרבטיבי או הרפורמי ביהדות שאינם מוכרים גם כן. הבעיה נעוצה פעמים רבות במגבלות הרבות הקיימות לעניין החיתון של אותם המנועים להינשא לפי דת משה וישראל.

מהו המעמד חוקי של ידועים בציבור? היכנס/י לקריאה

נישואין אזרחיים שיינתן להם תוקף חוקי ניתן לערוך היום בקונסוליה של המדינה ששני בני הזוג אזרחיה או במדינות אחרות המאפשרות עריכת נישואין אזרחיים בין בני זוג שאינם תושבי המדינה כדוגמת קפריסין, מדינות ברית המועצות לשעבר, רומניה, ארצות הברית ועוד.

ההכרה בנישואין מסוג זה על ידי המדינה נעשית בדיעבד כאשר לפי הנחיות הפסיקה של בית המשפט העליון, מוטלת על משרד הפנים חובה לרשום את בני הזוג שנישאו בחתונה שכזו מחוץ לגבולות המדינה על בסיס תעודת הנישואין שהוצגה בפני אנשיו.

אחרי הרישום זכויותיהם של בני הזוג שנישאו באופן זה במס הכנסה, ביטוח לאומי ומוסדות שלטוניים אחרים דומות לאלו של מי שנישא בנישואין אורתודוכסיים בישראל.

במקרה שבני הזוג היהודים ירצו לפרק את הקשר, הם ייאלצו לערוך בכל מקרה את הגירושין בבית הדין הרבני, כאשר בשאלת הגט המהווה את אקט סיום הנישואין האזרחיים ההלכה אינה מתייחסת לכללי המשפט הבינלאומי אלא לשאלה האם התקיימו בטקס הנישואין האזרחיים האלמנטים של טקס דתי כהלכה.

מסיבות אלו קיימת כיום מחלוקת בשאלה אם בנישואין אלו יש צורך בגט ואם בגט לחומרא
שנועד להסרת הספק בעניין מעמדם של השניים.

לקריאה על תהליכי גישור בין בני זוג

היכנס/י לעמוד הפורום שלנו להתייעצות עם עורך דין מומחה

קבעו פגישת ייעוץ
לחצ/י כאן למידע נוסף על עורכת דין לירז בן שטרית – כץ

דוגמא מתוך פסק הדין

תמ"ש 10283/00 ג.א נ' ג.ג.- תביעה בעניין התרת נישואין לאחר שכבוד נשיא בית המשפט העליון כבר החליט ב-13 לאוגוסט 2002 שסמכות השיפוט להתרת הנישואין של הצדדים תהיה מסורה לבית המשפט לענייני משפחה.

התובעת טוענת כי נישאה לנתבע בשנת 1996 באמצעות נישואי פרגוואי לאחר שנשלחו המסמכים הנדרשים לפרגוואי ואף אחד מהצדדים לא היה בפרגוואי לשם הנישואין. הנתבע טוען לדחיית התביעה מהסיבה שהצדדים לא נישאו מעולם שכן נישואין אזרחיים מסוג זה בטלים מעיקרם ולכן אין צורך בהתרתם.

כבוד שופטת בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב הגברת ורדה פלאוט קובעת כי יש לבטל את הרישום של בני הזוג כנשואים במשרד הפנים מהטעם כי גם לפי הדין הקיים בפרגוואי נישואי הזוג אינם בתוקף משום שהם לא נרשמו בספר בעיר בה הם התקיימו ולחילופין כי אף אחד מבני הזוג לא נכח במדינה באותה העת.

מידע נוסף בנושא הסכמים:

השאירו פרטים לקבלת מידע:

שם מלא:

דוא"ל:

טלפון:

כתובתינו:

הרצליה, רח' המנופים 2,
בניין SEA VIEW מגדל A

טלפון: 09-8655028

סלולרי: 052-4471558

דוא"ל: liraz-b@zahav.net.il

אודות המשרד:

משרד עורכי דין לירז בן שטרית כ"ץ  – משרד בוטיק המתמחה בגירושין, צוואות וירושות הממוקם בהרצליה פיתוח.