סכסוך יורשים

סכסוך יורשים 2018-06-26T10:58:27+00:00

פתירת סכסוך יורשים לפי חוק הוראת הירושה

לא פעם אנשים שהולכים לעולמם מותירים אחריהם רכוש רב. החוק בישראל מכיר בשני סוגי ירושה: ירושה לפי חוק הירושה תשכ"ה-1965 וירושה לפי צוואה, כאשר הדין מקנה לפרט חופש ציווי באשר לעריכת הצוואה.

סכסוך יורשים יכול להתרחש כתוצאה מכך שהמנוח לא השאיר אחריו צוואה או שקיימות בעיות מסוימות בצוואה הקיימת. כאשר לא קיימת צוואה, הירושה נעשית לפי הוראות חוק הירושה. כך, הכלל בסעיף 10 לחוק הנו שהיורשים מבין בני המשפחה הם בן הזוג של המוריש, ילדיו והצאצאים שלו, ההורים של המוריש וההורים של הוריו.

הזכאים לירושה בהיעדר צוואה

סעיף 11 העוסק בזכות הירושה של בן הזוג קובע שאם המנוח הותיר אחריו הורים, ילדים או צאצאים של ילדיו, אזי הם זכאים לחצי מהעיזבון ובן הזוג זכאי לחצי האחר ולמיטלטלין השייכים לרכוש המשותף.

קבעו פגישת ייעוץ בנושא ירושה וצוואות
לסיוע משפטי אישי התקשר/י: 09-8655028

אם השאיר המנוח אחריו הורים של ההורים שלו, אחים או ילדים של האחים שלו אז הם יקבלו שליש ובן הזוג שני שלישים מהעיזבון ואת חלקו של המוריש בדירה, כל זאת בתנאי שטרם הפטירה היו בני הזוג נשואים וגרו יחד באותה דירה.

ניתן למנוע סכסוך יורשים על ידי הכרת החוק!

במקרה של בני זוג ידועים בציבור תחול הוראה 55 לחוק שמחילה על סיטואציה זו את ההוראות החלות לגבי ירושה לפי דין. סעיף 11(ב) קובע שאם המנוח לא הותיר אחריו הורים, ילדים או צאצאים של ילדיו אז בן הזוג יקבל את העיזבון כולו.

בדומה קובע סעיף 11(ג) שסכום שמגיע לאישה מהכתובה שלה ינוכה מהעיזבון אומנם הוראה זו לא תפגע במה שהיא רשאית לקבל לפי חוק יחסי ממון תשל"ג 1973 או לפי הסכם ממון שנחתם בין הצדדים ובמקרה זה היא רשאית לבחור בין הסכום הקבוע בכתובה לסכום המגיע לה מכוח ההסדרים האחרים.

במקביל נקבע בסעיף 12 שהילדים של המנוח עדיפים על הוריו והוריו של המנוח עדיפים על הוריהם. מלבד זאת נקבע בסעיף 13 שהילדים מתחלקים ביניהם באופן שווה, ההורים מתחלקים בינם לבין עצמם וההורים של המוריש בינם לבין עצמם.

אחד הפתרונות האפשריים לפתירת חלק מסכסוכי ירושה קיימים או המתחים שיכולים להתרחש בעתיד בין היורשים הפוטנציאליים הוא עריכת צוואה, שכן במצב מעין זה, כל עוד אין פגם בצוואה ולא נפל ליקוי בעריכתה חובה לחלק את הרכוש לפיה.

כאשר בהיעדר צוואה מתחילים סכסוכי יורשים חשוב להיעזר בשירותי עורך דין מיומן להבטחת מימוש מלא הזכויות.

פסיקה בדבר סכסוך יורשים והכרעת בית המשפט

ע"א 247/97 סבג נ' סבג – המנוח התחתן שלוש פעמים לאורך חייו ובין שתי הנשים האחרונות להן נישא התעורר סכסוך ירושה באשר לאופן חלוקת העיזבון לאחר מותו, כאשר המשיבה טענה שלחצי מהעיזבון זכאים הילדים והן זכאיות יחדיו לחצי השני ואילו המערערת טענה שהיא לבדה זכאית לחצי מהעיזבון והילדים לחצי השני ולמשיבה לא מגיע לקבל דבר.

בית המשפט המחוזי נעתר לבקשתה של המשיבה וחילק את עיזבון לחצי בין שתי הנשים והחצי השני לילדים ומכאן הערעור. בית המשפט העליון בראשותו של כבוד השופט בדימוס מנחם אילן דחה את הערעור וקבע שיש לחלק את הירושה בין שתי הנשים באופן שווה, לאור סירובה של האישה לקבל את הגט שנתן לה בעלה.

קבעו פגישת ייעוץ
לחצ/י כאן למידע נוסף על עורכת דין לירז בן שטרית – כץ

מידע נוסף בנושא ירושה וצוואות:

השאירו פרטים לקבלת מידע:

שם מלא:

דוא"ל:

טלפון:

כתובתינו:

הרצליה, רח' המנופים 2,
בניין SEA VIEW מגדל A

טלפון: 09-8655028

סלולרי: 052-4471558

דוא"ל: liraz-b@zahav.net.il

אודות המשרד:

משרד עורכי דין לירז בן שטרית כ"ץ  – משרד בוטיק המתמחה בגירושין, צוואות וירושות הממוקם בהרצליה פיתוח.