ידועים בציבור

//ידועים בציבור
ידועים בציבור 2018-06-26T10:58:27+00:00

ידועים בציבור

נישואין בין בני זוג לא רק מחילים על הצדדים חובות אלא גם מעניקים להם זכויות משמעותיות, בין היתר תנאים נוחים יותר בנטילת משכנתא לצורך רכישת דירת מגורים, קבלת מחצית מהפנסיה של בן הזוג ועוד. ויחד עם זאת, במציאות הקיימת חלק מהאנשים הכשרים להינשא בוחרים שלא לעשות זאת ואחרים מנועים מכך לפי החקיקה.

פירוש המונח ידועים בציבור

ידועים בציבור הינם בני זוג שבחרו להחיל על עצמם במישרין ובעקיפין את כל דיני המשפחה בלא המעשה הרשמי של נישואין.
סטאטוס ידועים בציבור מאפשר למדינה להעניק לאותם זוגות שאינם נשואים באופן רשמי את אותם חובות וזכויות משהיו כאלה.
יחד עם זאת, לאור היעדר המיסוד הרשמי של מערכת היחסים והרצון מנגד שלא להחיל את כל הזכויות והחובות של דיני הגירושין והנישואין, על כל קשר בין בני זוג מטילים הדין והפסיקה חובת הוכחה מוגברת.
כלומר על מנת להחיל את הזכויות והחובות המוקנים מכוח מעמד זה בזמן החיים המשותפים, נדרש על פי הפסיקה להוכיח כתנאי בסיסי כפי שקבע כבוד שופט בית המשפט העליון לשעבר צבי ברנזון בפסק הדין ע"א 621/69 נסיס נ' יוסטר פד"י (כד) 1 עמ' 617 – קיום זוגי כבעל ואישה תחת קורת גג אחת יחד עם ניהול משק בית משותף.
כל זאת משום שלא קיים חוק המסדיר באופן כללי את החובות והזכויות של הידועים בציבור.

קבעו פגישת ייעוץ
חייג/י אלינו לייעוץ משפטי אישי: 09-8655028

לכן כל עוד לא קיים הסכם ברור בו מוסדרים החיים המשותפים של בני הזוג, בית המשפט צריך ללמוד על כך מהתנהלות החיים שלהם באופן כללי ככאלו המצביעים על קיומו של שיתוף הדומה לזה שקיים בין בני זוג נשואים.
במקרה של פרידה בין ידועים בציבור חשוב להבין שהפסיקה החלה עליהם את חזקת השיתוף בתנאי שהוכח שהיה מאמץ משותף של השניים ברכישת הנכסים, ניהול משק הבית וגידול הילדים, אומנם נטל ההוכחה יהיה כאמור משמעותי יותר.

הסכם ממון בין ידועים בציבור, היכנס/י לקריאה…

דוגמא מתוך פסק דין

עמ"ש 418-12-08 ס.ג. נ' ג.ג.- ערעור על החלטת בית המשפט לענייני משפחה בחיפה שטען כי המערערת לא הצליחה להוכיח בבקשה למתן צו ירושה שהייתה הידועה בציבור של המנוח. הנפטר שהתאלמן בסוף 2001 הכיר לקראת סוף 2002 את המערערת והחל לנהל עימה מערכת יחסים.

הנפטר נפגע כמה חודשים לאחר מכן בתאונת דרכים שאחריה נותר 100% נכה והלך לעולמו במרץ 2007. בית המשפט טען כי בסיפור העובדתי שהציגה המערערת היא לא הוכיחה שהשניים ניהלו משק בית משותף וגרו תחת קורת גג אחת ולכן דחה את בקשתה.

בית המשפט המחוזי בחיפה בראשות כבוד השופט יעל וילנר מתייחס לכך שההגדרה הנכונה למושג ידועים בציבור היא של מי שהחליטו להחיל עליהם את כל החובות והזכויות של דיני המשפחה לפי כללי דיני החוזים ולא באמצעות נישואין ולאור זאת השאיר את החלטת הערכאה הראשונה על כנה בנימוק שהמערערת לא הציגה די ראיות לכך שהשניים ניהלו משק בית משותף והיוו ידועים בציבור.

קבעו פגישת ייעוץ
לחצ/י כאן למידע נוסף על עורכת דין לירז בן שטרית – כץ

מידע נוסף בנושא הסכמים:

השאירו פרטים לקבלת מידע:

שם מלא:

דוא"ל:

טלפון:

כתובתינו:

הרצליה, רח' המנופים 2,
בניין SEA VIEW מגדל A

טלפון: 09-8655028

סלולרי: 052-4471558

דוא"ל: liraz-b@zahav.net.il

אודות המשרד:

משרד עורכי דין לירז בן שטרית כ"ץ  – משרד בוטיק המתמחה בגירושין, צוואות וירושות הממוקם בהרצליה פיתוח.