סדר הליך גישור

///סדר הליך גישור
סדר הליך גישור 2018-06-26T10:58:26+00:00

הליך גישור הלכה למעשה – סדר ההליך

אחרי שבחרתם בעורכת הדין לירז בן שטרית כ"ץ כמגשרת, על מנת לנסות ולהגיע להסכם ולפתרונות בכל נושאי המחלוקת, כדאי לקרוא ולהבין איך מתנהל הליך גישור בין בני זוג.
במועד הפגישה הראשונה תוזמנו אל משרדו של המגשר, שם תשבו מסביב לשולחן עגול. בשלב הראשון בהליך המגשרת תציג את עצמה וכך גם הצדדים.
המגשרת תסביר לבני הזוג המסוכסכים על סדר ההליך והתנהלותו, כולל כל הזכויות והחובות של המעורבים. עוד בשלב הראשון של ההליך יתקיים תיאום ציפיות עם בני הזוג לעניין המחלוקות, הרצונות המשותפים, התוכניות והאינטרסים שהניעו אותם להיכנס מתוך הסכמה להליך זה. הצדדים יתבקשו לחתום על מסמך הכולל את פירוט ההליך, כללי ההתנהגות במהלכו והסדרי התשלום למגשר.

התשלום עבור ההליכים נקבע בין הצדדים המעורבים והמגשרת. סך התשלום מותנה כמובן במספר הישיבות שנערכו ואורכן ולרוב לא ניתן לצפות אותן מראש.

בפתיחת ההליך, כל אחד מבני הזוג יציג את עמדתו ורצונותיו באופן חופשי ולפי סגנונו ויכולת הניסוח שלו. המגשרת תקשיב לשני הצדדים הטוענים ותרשום לעצמה ראשי פרקים ודגשים. המגשרת תקפיד להנחות את בני הזוג להשתדל להימנע ממתיחת ביקורת אישית על בת או בן הזוג.
במסגרת הליך גישור בין בני זוג ובכלל, המגשרת אינה מביעה עמדה בעניין המחלוקות, על מנת לשמור על אובייקטיביות ולמניעת משוא מפנים לכאורה.

חייג/י עכשיו לשיחה אישית עם עו"ד לירז בן שטרית כ"ץ: 09-8655028

בעת שהצדדים מדברים המגשרת מקשיבה וכאמור מסכמת את טענותיהם ורצונותיהם.
לאחר שהצדדים יסיימו לטעון את אשר על ליבם המגשרת מתמצתת את מה שקלטה והבינה, ותציע נוסח שקול, כולל, ניטראלי, נקי מאמוציות ומדרישות בלתי סבירות, על מנת לנסות ולכוון את בני הזוג לדיאלוג משותף, פורה ואפקטיבי.

הפגישה הראשונה עשויה להימשך כשעתיים.
לאחר שהמגשרת מציגה את עמדתה והצעתה כפי שהבינה מטיעוני הצדדים, היא תבקש מהם לקראת הפגישה הבאה, ללמוד את ההצעה, לנתח אותה בצורה מיושבת ורגועה, להכין רשימות בעד ונגד כדי שניתן יהיה להתמודד עם כל דרישה,
אתר את סלע המחלוקת ולמצוא דרכים לפתרונות מוסכמים.

תמיד חשוב לזכור כי למגשרת אין סמכות לכפות על הצדדים את דעתה. היא אינה בורר.
היא מגשרת בין צדדים בקונפליקט וההליך כולו מתבצע בהסכמה מלאה ובסודיות מוחלטת. בין אם המדובר על גישור במשפחה או כל הליך גישור אחר.

כמה פגישות גישור צריך לקיים עד לסוף ההליך?

כל מגשר מקצועי ואחראי ישיב לכם, שלא ניתן לקבוע מראש. מספר הפגישות תלוי בנסיבות, בגישה, ברוח הטובה או הרעה של מי מהצדדים, במטענים הפיזיים והנפשיים שנצברו במהלך השנים ובנתונים אישיים נוספים של בני הזוג.
בפגישות הבאות ילובנו לעומק הרצונות והאינטרסים של הצדדים. אם המגשרת תבחין בקושי לגשר על הפערים היא יכול להיפגש עם כל אחד מהצדדים ולדון בטיעוניו ורצונותיו בנפרד.
אם אין לצדדים התנגדות הם יכולים להיפגש עם המגשר לפגישה אישית ללא נוכחות עורך דין, במידה ויש להם אחד כזה.
המגשרת רשאית להיפגש לצורך איסוף מידע שנועד לקדם ולשרת את האינטרסים של הצדדים, עם כל מי שקשור לסכסוך המתברר אצלו, אפילו עם עורך הדין של הצדדים.

עוד כללים וכלים לגישור על מחלוקות בין בני זוג

חשוב לזכור כי המגשר הנו דמות אובייקטיבית, שאין לה שום אינטרס "לקחת צד" בהליך. כל מה שנמסר בפגישה אישית בין המגשר לאחד הצדדים ישמר בסוד אלא אם כן יוסכם אחרת.

לחצ/י כאן למידע נוסף על עורכת דין לירז בן שטרית – כץ

כמובן שגם תוכן הפגישות עם שני הצדדים לסכסוך נשמר בסודיות ואין דרך לעשות שימוש בדברים, אם וכאשר, בבית המשפט לענייני משפחה.

עו"ד לירז בן שטרית כ"ץ מסבירה מתוך ניסיונה, כי אין זה מתפקידו של המגשר לקבוע "מי אשם". זה אינו תפקידו של המגשר, שעליו מוטלת החובה להרגיע את האמוציות ולכוון את הצדדים לפתרון מהיר, יעיל וכזה שיותיר אחריו מינימום "פגיעות ונפגעים".

מגשר רשאי להפסיק הליך גישור אם התרשם כי העניין שבפניו, לא מתאים להליך גישור,
שהצדדים אינם משתפים פעולה ואינם הגונים בהתנהלותם כלפיו וכלפי עצמם, שהם אינם מספרים לו את כל האמת הנדרשת להליך.

כמו כן רשאי הוא להפסיק את ההליך במקרה שהוא מעריך שבהתחשב בנסיבות ובתוצאות המפגשים, אין סיכוי שהצדדים יגיעו להסכם גישור, שההסדר שאמור להיחתם, עלול להיות בלתי חוקי בעליל, לא מוסרי ושאינו מתחשב בצרכיהם של קטינים המעורבים בסכסוך.

אם החליט המגשר להפסיק את ההליך עליו להודיע על כך לבית המשפט לענייני משפחה. המגשר יכול לפרט בפני בית המשפט את הסיבות להפסקת ההליך ומהי חוות דעתו המקצועית לעניין זה, רק בהסכמת הצדדים.

כפי שציינו, כל אחד מהצדדים להליך יכולים להפסיק אותו בכל רגע נתון, ואין דרך לכפות על בת או בן הזוג להמשיך בהליך הגישור בניגוד לרצונו.

במידה והצדדים הגיעו להסכמה מדעת ומרצון חופשי, והמגשרת מעריכה כי קיים סיכוי טוב להגיע להסכם שיהיה מקובל על הצדדים, תפנה המגשרת לניסוח ההסכם בהתאם לדרישות החוק ומתוך ניסיונה העשיר בתחום.

לאחר ניסוח ההסכם וחתימת הצדדים עליו, יש להודיע לבית המשפט על הגעה להסכם כדי לסגור כל תביעת גירושין – אם קיימת כזאת. כמובן שלבית המשפט שאליו הוגשה התביעה, קיימת הסמכות לתת תוקף לכל הסכם גישור שאליו הגיעו הצדדים מרצונם.

יתרה מכך, לפי תקנות הגישור ניתן לבקש מבית המשפט תוקף של פסק דין להסכם גישור גם אם לא הוגשה תביעה,
והצדדים הגיעו להסכמה באמצעות גישור. כמובן שהמגשרת היא שאחראית לפניה לבית המשפט וסיום ההליך כנדרש.

עו"ד לירז בן שטרית כ"ץ מוכרת כמומחית בתחום הגישור מטעם בית המשפט, ומציעה גם לך לפנות לשיחה אישית בנושא הליכי הגישור במשפחה, במטרה להבין איך ניתן לפתור חילוקי דעות וסכסוכים בין אישיים בלי להיגרר לתביעות משפטיות ולמאבקי כח בבית המשפט.

היכנס/י להסבר מפורט על מהו גישור ומהם השלבים בהליך
לחצ/י ליצירת קשר עם מומחית להליך גישור ללא התחייבות

מידע נוסף בנושא  גישור:

השאירו פרטים לקבלת מידע:

שם מלא:

דוא"ל:

טלפון:

כתובתינו:

הרצליה, רח' המנופים 2,
בניין SEA VIEW מגדל A

טלפון: 09-8655028

סלולרי: 052-4471558

דוא"ל: liraz-b@zahav.net.il

אודות המשרד:

משרד עורכי דין לירז בן שטרית כ"ץ  – משרד בוטיק המתמחה בגירושין, צוואות וירושות הממוקם בהרצליה פיתוח.

מידע נוסף בנושא  גישור: