מזונות

מזונות 2018-06-26T10:58:27+00:00

זכאות למזונות וכיצד נקבע גובהם

מזונות הינם שם כולל לתשלומים המשולמים מאת בין זוג אחד (לרוב הבעל), לבן הזוג האחר, והמיועדים לכלכלת ילדיהם המשותפים או בן הזוג האחר, כאשר בני הזוג פרודים מכל סיבה שהיא (גם מקום בו אישה הרתה לגבר והם אינם נשואים או חיים ביחד, עדיין יחויב הגבר בתשלום מזונות ילדים). קיימים שני סוגי מזונות – מזונות אישה, ומזונות ילדים.

מתי תהא זכאית אישה למזונות עבור מחייתה?

על פי הדין הנהוג במדינת ישראל, חיוב במזונות אישה הינו בהתאם לדין האישי. כאשר בני זוג מתחתנים, חותם הבעל על כתובה, במסגרתה מחייב הוא לכלכל ולזון את אישתו. לאחר הגירושין או כאשר נפרדים בני הזוג, לא בכל מקרה תהא זכאית האישה למזונות עבור מחייתה.

על פי רוב, אם הבעל הוא זה שעוזב את הבית, תהא זכאית האישה למזונות לעצמה, ובלבד שעזיבתו של הבעלה אינה כתוצאה ממעשיה של האישה. אם האישה עוזבת את הבית, רואים בה כאילו וויתרה על מזונות לעצמה, אלא אם כן יש הצדקה ראויה למעשיה

קבעו פגישת ייעוץ
חייג/י אלינו לייעוץ משפטי אישי: 09-8655028

אם אישה מקיימת יחסים עם גבר אחר, לא תהא זכאית לתשלום מזונות. מקום בו מסרב הבעל לתת גט לאישתו, יחויב בתשלום מזונותיה, שכן, בעצם סירוב הגט, מונע הבעל מהאישה מלהינשא לאחר. כאשר אישה היא מורדת, יהא פטור הבעל, בהימלא תנאים מסוימים, מתשלום מזונותיה.
בכל מקרה, בעת קביעת גובה המזונות, מובאים בחשבון שיקולים נוספים כגון, יכולת השתכרותה של האישה, האם היא עושה שימוש ביכולת זו, ועוד.

דיני מזונות ילדים

דיני מזונות ילדים במדינת ישראל נסמכים על המשפט העברי. על פי הדין הנוהג, על שני בני הזוג מוטל לכלכל את ילדיהם, עד לגיל בו יגיעו הילדים לפרקם. סכום התשלום נקבע בהתאם ליכולתו הכלכלית של ההורה. במילים אחרות, ההורה שמרוויח יותר, בדרך כלל ישלם יותר. יחד עם זאת, ההלכה היהודית מטילה על האב את החובה הבלעדית לתשלום מזונות הילדים, ללא קשר להכנסתו הפנויה, וזאת עד אשר יגיעו הילדים לפרקם.

לחצ/י לקריאה על חוק המזונות

הרציונאל העומד מאחורי חובת התשלום כאמור, הינו דאגה, ראשית כל, לטובתו של הילד, באשר זאת דוחה כל שיקול אחר. חובת תשלום מזונות ילדים, המוטלת על האב, משתנה בהתאם לגילו של הילד.

מגיל 0 עד 6 – מחויב האב, על פי דין תורה, לזון את ילדיו ללא קשר ליכולתם הכלכלית העצמית.
מגיל 6 ועד גיל 15 – מחויב האב לדאוג לצורכי מחייתם הבסיסיים/קיומיים של ילדיו.
מגיל 15 ועד גיל 18 – על האב מוטלת חובה לדאוג לצורכי מחייתם הבסיסיים של ילדיו, ואולם, אם האם היא בעלת אמצעים, עליה לשאת בחלק מהעלויות שהן מעבר לעלויות הבסיסיות. ראוי לציין שבניגוד לחובת התשלום לגבי ילדים עד גיל 15, הרי שמגיל 15 חובת התשלום מקורה בדיני הצדקה, ולא מדין תורה.

אצל מי יהיו הילדים? קראו על משמורת ילדים

יש הטוענים כי מדובר בגישה שאינה רלוונטית לימינו, שכן, כיום, אין זה חריג שאישה תרוויח סכומים דומים או גבוהים יותר, מאלה של בעלה, ובנסיבות כאלה, אין זה ראוי או הוגן להטיל חובת תשלום על האב בלבד.

מאמר זה אינו מהווה משום תחליף לייעוץ משפטי ו/או אחר, מומלץ לפנות אל עורך דין משפחה ויש לבחון כל מקרה לגופו

קבעו פגישת ייעוץ
לחצ/י כאן למידע נוסף על עורכת דין לירז בן שטרית – כץ

מידע נוסף בנושא גירושין:

השאירו פרטים לקבלת מידע:

שם מלא:

דוא"ל:

טלפון:

כתובתינו:

הרצליה, רח' המנופים 2,
בניין SEA VIEW מגדל A

טלפון: 09-8655028

סלולרי: 052-4471558

דוא"ל: liraz-b@zahav.net.il

אודות המשרד:

משרד עורכי דין לירז בן שטרית כ"ץ  – משרד בוטיק המתמחה בגירושין, צוואות וירושות הממוקם בהרצליה פיתוח.