מירוץ הסמכויות

//מירוץ הסמכויות

מירוץ הסמכויות

משמעותו האמיתית של מירוץ הסמכויות

כל אדם שמכיר ויודע משהו על הליכי גירושין בישראל, לבטח שמע את המושג המשפטי מירוץ סמכויות. בן או בת הזוג שיבחרו במסלול המשפטי שמתאים להם יותר, יזכו בעדיפות על פני הצד השני ובמקרים רבים זוהי אכן המציאות. אמנם מקרים רבים, אבל ממש לא תמיד ולא בכל מקרה.

בשפה המשפטית מרוץ הסמכויות הנו כינוי המתאר את הדרך המשפטית שבה בוחר כל אחד מבני הזוג לפתיחה בהליכי הגירושין: באמצעות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. הנוהג הוא כי בית הדין הרבני שפועל ומכריע לפי הדין הדתי יטה לכיוון הגבר ואילו בית המשפט לענייני משפחה שפועל לפי הדין האזרחי יטה לכיוון האישה.

חייג/י אלינו לסיוע משפטי ממומחה בענייני משפחה: 09-8655028

לפי המצב הייחודי בישראל, לשני גופים שיפוטיים קיימת סמכות לדון בעניינים הקשורים לגירושין. כאשר בעל ואישה מחליטים כי אין מנוס מגירושין, כל אחד מהם יכול לפנות לאחת משתי הערכאות השיפוטיות הנ"ל. מטבע הדברים כל אחד רוצה לנהל את הדיונים בערכאה שנוחה יותר עבורו מבחינה הליכי הדיון והדינים עצמם.

על פי הדין, הערכאה הראשונה שאליה מוגשת התביעה לגירושין היא זו שתדון בה ומכאן דבק הכינוי מירוץ הסמכויות, הגבר והאישה "רצים" להגיש תביעות ו"כל הקודם זוכה" שהערכאה המועדפת עליו תדון בתיק הגירושין.

קל להסביר את המונח המשפטי אבל לא כל כך פשוט להבין איך לנהוג ותמיד צריך לזכור כי לכל כלל יש יוצא מהכלל. מיד נרחיב ונסביר לגבי הסמכויות היחודיות של 2 ערכאות השיפוט בישראל.

סמכות השיפוט של הערכאות השונות והצעד הראשון שלך!

בית הדין הרבני – ענייני נישואין וגירושין של זוגות יהודים בישראל נמצאים תחת סמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני אשר דן ופוסק על פי ההלכה היהודית האורתודוקסית והמשפט העברי . בית הדין הרבני בלבד יכול לדון בגירושין ונישואין ואין לערכאה שיפוטית אחרת הסמכות לעשות זאת. עם זאת, לבית הדין אין סמכות לדון בעניינים הקשורים לגירושין כגון משמורת ילדים, חלוקת הרכוש וכו' אלא אם כן נכרכו נושאים אלו בתביעה שהוגשה בפירוש.

ליחצו לקריאה מורחבת על בית הדין הרבני

בית המשפט לענייני משפחה – בסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה לדון בכל הנושאים הנוגעים לגירושין מלבד הגט עצמו הנמצא תחת סמכות בית הדין הרבני. בית המשפט פועל על פי חוקי המדינה ומסתמך על פסיקות של בית המשפט העליון. בית המשפט לענייני משפחה יכול לדון ולפסוק בעניין חלוקת רכוש, מזונות ילדים ומזונות אישה, משמורת הילדים והסדרי ראייה וכן הלאה.

ליחצו לקריאה מורחבת על בימ"ש לענייני משפחה

מדוע חשוב לבחור בערכאה השיפוטית המתאימה לך?

במסגרת מרוץ סמכויות, קיימת חשיבות רבה לערכאה השיפוטית בה יתקיימו הדיונים הנוגעים לגירושין בשל השוני המהותי בין בתי הדין הרבניים לבין בתי המשפט לענייני משפחה. ככלל, האינטרס של האישה הוא להגיש תביעה אל בית המשפט בעוד שהגבר זוכה ליחס מועדף בבית הדין הרבני.

כך למשל, בתי המשפט נוטים לחלק את הרכוש המשותף בצורה שווה גם כאשר האישה לא תרמה במהלך הנישואין לכלכלת הבית והרכוש לא רשום על שמה. בבית הדין הרבנים לרוב מחלקים את הרכוש על פי רישום הבעלות. דוגמא נוספת היא מזונות הילדים שבתי המשפט נוטים להצמיד למדד המחירים בעוד שבתי הדין מצמידים את המזונות לתוספת היוקר בלבד.

למרות שהחלוקה ברורה כביכול – אישה לבית המשפט וגבר לבית הדין הרבני, ישנם לא מעט מקרים בהם לא כדאי לגבר לכרוך את הנושאים הממוניים ואת משמורת הילדים לתביעת הגירושין בבית הדין הרבני.

מתוך ניסיון רב שנים בייצוג צדדים להליכי גירושין, בבימ"ש לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים, אנו יכולים להמליץ לכם להקדים ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בענייני משפחה, מוקדם ככל שניתן – כבר בזמן שהמחשבה על גירושין הולכת ומתבהרת. אין כל סיבה לחכות ויפה שעה אחת קודם.

ההלכה של בית המשפט לעניין מירוץ הסמכויות

כאמור, במירוץ הסמכויות "כל הקודם זוכה" אך מה קורה במקרים בהם הבעל והאישה הגישו תביעות מקבילות באותו יום ואפילו במרווח של דקות בודדות אחד מן השני?

בפסק דין בג"צ פייג – פלדמן נ' פלדמן בג"צ 8497/00 (השופטת בייניש) בשנת 2003, דן בית המשפט העליון במירוץ הסמכויות. בפסק דין זה נקבע כי במקרה בו הבעל והאישה הגישו באותו הזמן תביעות מקבילות לבין הדין הרבני ולבית המשפט, הערכאה השיפוטית הראשונה שתדון בעניין ותחליט כי אכן בסמכותה לדון בתביעה היא זו אשר תקבע ועל הערכאה השנייה לכבד החלטה זו.

לחצו כאן לתיאום פגישה: 09-8655028
מה כוללת פגישת ייעוץ?
By | 2018-06-26T10:58:27+00:00 יום חמישי, ספטמבר 22, 2016|Categories: מאמרים|