החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג- 2014.

//החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג- 2014.

החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג- 2014.

החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנכנס לתוקף בחודש פברואר 2015, מסדיר את חלוקת חסכונות הפנסיה בין בני זוג גרושים, באמצעות גוף משלם (קופות גמל, חברות ביטוח או קרנות פנסיה).

עד לחקיקת החוק, לבן הזוג לשעבר של הזכאי לפנסיה לא הייתה שליטה בסכומים המגיעים לו מקרן הפנסיה של בן זוגו העמית, על אף שהייתה הכרה עקרונית בזכאותו. כך למשל, בן הזוג העמית יכול היה למשוך כספים מקרן הפנסיה כרצונו, כך שמימוש הזכאות של בן הזוג לשעבר בחסכון הייתה בעייתית ולא מובטחת.

כמו כן, במצבים בהם בן הזוג נפטר, בן הזוג לשעבר לא היה זכאי לקצבת השארים, על אף שחי עמו במשך זמן רב, והחוק נועד לשנות גם מקרים אלו.

חייג/י אלינו לסיוע משפטי ממומחה בענייני משפחה: 09-8655028

על מנת שבן זוג לשעבר יהיה זכאי לחלקו במסגרת החוק, עליו להיקבע כזכאי לחלק מהחיסכון הפנסיוני של בן זוגו בפסק דין לחלוקת חסכון פנסיוני. פסק הדין צריך לציין, בין היתר, את מועד הנישואין של בני הזוג, מועד הפרידה שלהם ושיעור הזכאות של בן הזוג לשעבר, כאשר הזכאות מחושבת לפי הזמן שבן הזוג חי עם בן הזוג העמית מתוך תקופת הפנסיה, ומתוך תקופת זמן זו, בן הזוג לשעבר מקבל 50% מהחיסכון.

לאחר הוצאת פסק הדין, על פסק הדין להיות מאושר על ידי הגוף המשלם, אשר לאחר האישור ירשום הערה בחשבון של בן הזוג העמית, אשר תגביל את העמית מלבצע פעולות בחשבון הפנסיה שלו וכך תגן על זכאות בן הזוג לשעבר. תוך 14 יום מרישום הערה ולאחר מתן תקופת התנגדות לצדדים של 45 יום, הגוף המשלם יפתח חשבון נפרד על שם בן הזוג לשעבר ויעביר לשם את הכספים המגיעים לו.

החוק נכנס לתוקפו כאמור בפברואר 2015, אך הוא חל גם על בני זוג שהתגרשו טרם חקיקת החוק, בתנאי שבן הזוג העמית אינו נפטר לפני כניסתו לתוקף של החוק וכן שפסק הדין לחלוקת החיסכון הפנסיוני קבע שבני הזוג חיו יחד 10 שנים לכל הפחות מתוך תקופת צבירת הפנסיה. כך, גם בן זוג לשעבר של בן זוג שנפטר זכאי על פי החוק לקצבת שארים ממנו, בתנאי שחיו יחד עשר שנים לפחות.

לחצו כאן לתיאום פגישה: 09-8655028
מה כוללת פגישת ייעוץ?
By | 2018-06-26T10:58:27+00:00 יום שלישי, יוני 13, 2017|Categories: מאמרים|