גירושין וגישור – שאלות ותשובות

//גירושין וגישור – שאלות ותשובות
גירושין וגישור – שאלות ותשובות 2018-06-26T10:58:26+00:00

גירושין וגישור – שאלות ותשובות

שאלה: אני ואשתי התגרשנו לפני כ-5 שנים ובהסכם גירושין שנערך בנינו קבענו שמשמורת הקטינים תהיה בידה אלא שכיום הילדים שהינם בני 15 ו-17 הביעו רצונם לעבור להתגורר עימי שכן אינם אוהבים את בן זוגה החדש של גרושתי המתגורר עימם, שאלתי הינה האם קיימת אפשרות שהם יעברו להתגורר עימי?

תשובה: באופן עקרוני הסכמים, לרבות הסכמי גירושין, לא ניתן לשנות אולם כאשר מדובר בענייני משמורת ומזונות – נושאים אלו לעולם אינם סופיים ותמיד ניתן לדון בהם מחדש. בין אם משמורת הילדים ומזונותיהם נקבעו בהסכם ובין אם המשמורת והמזונות נקבעו בפסק דין, זהו נושא שתמיד אפשר לדון בו מחדש, וזאת במקרה שאירע שינוי נסיבות.

בשים לב לגילם של הילדים שהינו גדול יחסית ואם אכן רצונם ברור ורציני ולא כתוצאה מרצון אירעי וחולף, הרי שעליך להגיש תביעה להעברת המשמורת אלייך. חשוב לציין כי במידה וביהמ"ש הנכבד לאחר שיתרשם מתסקיר שירותי הרווחה שיוזמן על ידו, יחליט לקבל תביעתך אזי לכך השלכה לעניין מזונות הקטינים אשר עשויים להיפסק מחמת העובדה שהקטינים יהיו במשמורתך ובאחריותך על כל המשתמע מכך.

שאלה- אני מעונינת להתגרש. היכן כדאי לי לפתוח בהליכים האם בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני?

תשובה- לשאלה זו אשר נשאלת רבות אין תשובה חד משמעית וכל מקרה לגופו. המיתוס בדבר כך שלאישה עדיף לפתוח בהליכים בבית משפט לענייני משפחה אינו תמיד נכון ועלייך להיוועץ בשירותיו של עו"ד המתעסק בתחום אשר יבחן את המקרה הספציפי שלך. כך למשל ולידיעתך, בית הדין הרבני יכול להקנות לאישה יתרונות שלא תוכלי לקבל בבית משפט כגון "זכות למדור ספציפי" שהיא זכות להמשיך לגור בבית המגורים בהנחה והנכס בבעלות הצדדים כך שכפי שכבר ציינתי- כל מקרה ונסיבותיו הוא.

שאלה-במהלך הנישואין אפשרתי לבעלי ללמוד רפואה בזמן שאני מטפלת במסירות רבה בארבעת ילדינו ובמטלות הבית השונות. כיום בעלי רופא מצליח ומומחה בניתוחי השתלות ובעל מוניטין רב בארץ ובעולם. מזה כמס' חודשים אנו חושבים על פתיחה בהליכי גירושין ושאלתי הינה -האם אנוכי זכאית לחלק מהמוניטין האישי שלו?

תשובה- בעבר הפסיקה שללה לחלוטין כל זכות שיתוף במוניטין אישי. כיום בהתאם לפסיקה החדשה, המוניטין האישי ופוטנציאל ההשתכרות הגדול של הבעל מהווים נכס משותף הניתן לחלוקה ככל נכס אחר. באופן עקרוני, בעת גירושין הנך זכאית לקבל מחצית מכל הנכסים המשותפים לרבות בנכס המוניטין בפרט נוכח תרומתך הרבה בגידול הקטינים ובמטלות הבית כפי שציינת בשאלתך.

שאלה- הנני משלם מזונות במשך כ-3 שנים לשני ילדיי. לאחרונה נודע לי כי גרושתי, אם הקטינים נישאה מחדש, האם אני עדיין מחויב בתשלום המזונות?

תשובה- כן. עליך לשלם מזונות לילדיך בלי קשר לשאלה אם אימם נשארה לבד או נישאה מחדש . יחד עם זאת עליך להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום שכן ייתכן ובצירוף נסיבות עובדתיות נוספות כגון הרעה ניכרת במצבך הכלכלי ו/או הולדת ילד נוסף וכד', ניתן יהיה לשקול הגשת תביעה להפחתת מזונות.

שאלה- הנני גרושה מזה כ-3 שנים ולאחרונה הכרתי בחור חדש המתגורר עימי בדירה הרשומה על שמי ולמעשה אנו חיים כזוג לכל דבר ועניין. האם יש סיכוי לבן זוגי לקבל זכויות בדירה אם חלילה אלך לעולמי או אם נפרד זמ"ז? חשוב לי לציין שיש לי בן והייתי רוצה שבשעת מותי תעבור הדירה על שמו.

תשובה- רצוי לערוך צוואה ובה לקבוע כי את מורישה הדירה לבנך. כמו כן רצוי לערוך הסכם ממון בינך לבין בן זוגך בו תסדירו את עניין הדירה ותקבעו בהסכם כי אין לו כל זכויות בדירה שכן אחרת בן זוגך יכול לתבוע זכויות בדירה במקרה של פירוד.

שאלה: אני ואשתי מנהלי הליכים משפטיים בעניין משמורת הקטינים, האם כדאי לי לבקש משמורת משותפת? והכיצד משמורת משותפת על הקטינים משפיעה על גובה המזונות שעליי כאב לשלם?

תשובה: לרוב כאשר ישנה משמורת משותפת הרי שהילדים נמצאים פחות עם האם והוצאותיה קטנות מאשר אילו הילדים היו במשמורתה בלבד. בהתאמה הוצאות האב גדלות, אי לכך האב יישא בסכום מזונות נמוך מהסכום שהיה נפסק אילו הילדים היו במשמורת האם.

שאלה: אני ובעלי נישאנו בשנת 75. לאחרונה גיליתי כי בעלי בוגד בי עם נשים אחרות, יוצא בלילות ומתעלם ממני לחלוטין. בעבר ידעתי כי לבעלי היה רומן עם בחורה זרה אלא שסלחתי לו ומאז ניסינו לשקם יחסינו ואולם כנראה שלבעלי קשה לחזור לדרך הישר והוא ממשיך בשלו עם כל עניין הבגידות ואני מרגישה פגועה ואף טיפשה שסלחתי לו על כל בעבר. כיום איני מוכנה לוותר עוד והגיעו מים עד נפש בפרט ששני ילדינו כבר בגירים. שאלתי הינה האם הנני זכאית לקבל מעל מחצית מהזכויות הרכושיות של בעלי לאור בגידותיו הרבות בי במהלך השנים? אציין כי על שמנו גם דירת מגורים משותפת. 

תשובה: בעיקרון חוק יחסי ממון התשל"ג החל במקרה שלכם  קובע כי ניתן לחלק את הרכוש של הצדדים בצורה לא שוויונית בין בני הזוג כאשר בית המשפט רואה שקיימות נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת, על כן סעיף זה הינו פרוץ ונתון לשיקולו של ביהמ"ש וכל מקרה לגופו. אני יכולה לספר לך כי נפסק למשל זה מכבר שאישה קיבלה למעלה מ- 50% מרכוש הצדדים בעת איזון המשאבים מאחר והוכח לביהמ"ש כי האישה, לאורך כל החיים המשותפים עם בן זוגה, עבדה ותרמה תרומה ניכרת לרכוש המשותף ואולם בן זוגה מרבית שנות חייהם המשותפים היה מובטל. בהחלט ייתכן כי במקרה שלך בצירוף עובדות נוספות ניתן יהיה להילחם על כך שתקבלי מעבר ל-50% מהזכויות הרכושיות שלכם ולשם כך תצטרכי להיוועץ עם עו"ד העוסק בתחום על מנת שישקול את סיכויי תביעתך.

שאלה: אשתי אינה מוכנה להתגרש ממני ואף לא מוכנה לשלום בית, האם היא זכאית למזונות?

במקרה דומה נפסק, כי דרישה לתשלום מזונות וסירוב לחיות ביחד אינם מתיישבים זה עם זה. עמדתה של אשתך מעידה על כך כי היא רוצה לקבל את הזכויות הנובעות מקשר הנישואין (מזונות), אך אינה מוכנה לקיים את החובות הבסיסיות של קשר הנישואין, כגון מגורים משותפים. נקבע כי עמדה כזו הינה חסרת תום לב ויש בה משום עשיית עושר ולא במשפט.

תשובה: בעלי עזב את הבית לפני כשנה. הגשתי תביעת מזונות  ובית המשפט פסק מזונות זמניים בסכום של 4,800 ש"ח עבור 3 ילדים.  בחודש האחרון נודע לי מבעלי כי יש "קיצוצים" במקום עבודתו וייתכן כי יפוטר.  שאלתי הינה האם בעקבות הפיטורין של בעלי עלול ביהמ"ש להפחית את גובה המזונות?

עקרונית, פיטורין ממקום עבודה עשוי להוות שינוי נסיבות שעשוי להשפיע על גובה המזונות. ואולם תלוי משך הזמן בו יהיה בעלך מובטל, אם בכלל, אם יקבל קצבת אבטלה, וכן יש סיכוי כמובן כי ימצא עבודה בסמוך לפיטוריו ואז סביר להניח כי לא יופחתו המזונות. התשובה תלויה בכל הפרמטרים הללו. יש לשים לב כי במידה ובעלך עובד במקום העבודה הנוכחי תקופה ארוכה פיצויי הפיטורין יכולים להיות בסכום נכבד וגם מסכום זה ניתן לשלם מזונות וכן מכל רכוש אחר.
על כן לתקופה בה יקבל דמי אבטלה לא יפחיתו את מזונות הילדים ואם בעלך ימצא עבודה ויתחיל להשתכר שנית  הרי שהמזונות לא יופחתו והכל ימשיך כרגיל.

יחד עם זאת במידה ותקופת דמי האבטלה תמוצה על ידי בעלך והוא לא ימצא מקור פרנסה אחר וגם יהיה חסר כל רכוש אזי בית המשפט ישקול הפחתה בסכום המזונות.
חשוב להדגיש כי בית המשפט לא יבטל את המזונות לחלוטין אבל בהחלט עשוי יתחשב בעובד כי בעלך פוטר בעל כורחו ממקום עבודתו.

שאלה: אני ובן זוגי יוצאים יחד מזה כ-5 שנים ללא כוונה  להינשא.מהן הזכויות והחובות של כל אחד מאיתנו כלפי השני?

תשובה: בהנחה שאתם חולקים משק בית משותף מתגוררים תחת קורת גג אחת ויש ביניכם יחסי אישות הנכם עונים להגדרה של "ידועים בציבור".
שיטת המשפט שלנו מכירה במעמד זה (סטטוס) ואף העניקה לידועים בציבור זכויות שונות, הן האחד כלפי השניה והן כולי עלמא.
על מנת לתת את הדעת על מלוא ההשלכות של זכויות וחובות ידועים בציבור לעומק מומלץ לכם לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה אשר יתייחס ספציפית למקרה שלכם שכן כל מקרה לגופו.

שאלה: אשתי עובדת במשרד הביטחון במשך למעלה מ-15 שנה ועל שמה זכויות סוציאליות בסכומים של מאות אלפי שקלים. יש לנו 2 ילדים בגירים ולאחרונה נודע לי כי הנה מנהלת רומן עם אחד העובדים הבכירים במקום עבודתה. הגענו למסקנה משותפת כי עלינו לפרק החבילה ולחלק בנינו את כל הזכויות הסוציאליות אשר על שמה באופן שווה. שאלתי הינה האם ניתן  לסיים את הפרשה בהסכם כדי שלא יגרמו לה בעיות בעבודה ואי נעימויות. מה עלינו לעשות?

תשובה: במקרה שלכם נראה כי הנכם יכולים לפנות להליכי גישור ואין בהכרח צורך לפנות לעורך דין להגשת תביעות. כל מקרה לגופו, וישנם מקרים בהם ניתן לחסוך את ההליכים המשפטיים ולחסוך זמן וכסף.עצתי לכם הינה לפנות לעורך דין העוסק בדיני משפחה ושהינו מגשר, אשר יסייע לכם באמצעות גישור להגיע להסכם גירושין מכובד, הוגן וענייני.
את הזכויות של אשתך ייחשב בעל מקצוע הנקרא "אקטואר". במסגרת חוות דעת שהוא מגיש על פי בקשת הצדדים, הוא קובע מהו הסכום שעל אשתך לשלם לך ביום הגירושין בהתחשב בכך שהזכויות ישולמו לה רק בעת פרישתה).

שאלה: בעלי הפסיק לשאת בתשלום המזונות וזאת על אף שניתן פס"ד בשנת 2008 לעניין המזונות של 2 בנותינו הקטינות, מה עליי לעשות?

תשובה: אני מציעה לאישה אשר בעלה מסרב לשלם את המזונות, תחילה לנסות ולהידבר עמו ברוח טובה שהרי תמיד קיים סיכוי לפתור בדרך זו את הבעיה. במידה והדברות ברוח חיובית לא מועילה הרי שהדרך פתוחה בפניי אותה האשה לפנות למוסד לביטוח לאומי לקבל מהם את המזונות (לא תמיד ניתן לקבל את סכום המזונות המלא, תלוי בגובה השתכרות האשה) לחילופין  ו\או במקביל ניתן לפנות ללשכת ההוצאה לפועל לעניין גביית החוב כולו או את ההפרש אותם לא ניתן לגבות דרך ביטוח לאומי.

משרד עורכי דין לירז בן שטרית כ"ץ  – משרד בוטיק המתמחה בגירושין, צוואות וירושות הממוקם בהרצליה פיתוח.

השאירו פרטים לקבלת מידע:

שם מלא:

דוא"ל:

טלפון:

כתובתינו:

הרצליה, רח' המנופים 2,
בניין SEA VIEW מגדל A

טלפון: 09-8655028

סלולרי: 052-4471558

דוא"ל: liraz-b@zahav.net.il

אודות המשרד: